Izola

Mladá Boleslav
  Neusiedl am See   Mosonmagyaróvár   IZOLA

Štát: Slovinsko
Poloha: mesto leží na pobreží  Jadranského mora, 6 km od Koperu
Rozloha: 26 km2
Počet obyvateľov: 15 000
WWW: www.izola.si

Z HISTÓRIE 
Insula v latinčine znamená ostrov. Taliansky je to isola. Na malom ostrove - isole - vyrástlo mestečko toho istého mena - Isola. Mesto malo silné hradby, ktoré v období 18. až 19. storočia zbúrali a kamene z hradieb použili na spojenie ostrova s pevninou. Tak sa mohlo mesto rozrastať do dnešnej podoby.
Poloostrov Istria, na ktorom leží Izola, bol obývaný už od 2. tisícročia pred. n. l. Pamiatky z 13. storočia pred n. l. prezrádzajú osídlenie Venetmi. Meno poloostrovu dali Histri, ktorí ovládli priestor počas 11. - 10.stor. pred n. l. Od 2. stor. pred n. l. ovládli tieto kraje Rimania. Ich 500 rokov trvajúcu prítomnosť na území dokumentujú mnohé architektonické pamiatky. Slovanské kmene obsadili tieto územia počas veľkého sťahovania národov v 6. - 7. stor. n. l. Boli to roľníci, ktorí začali intenzívne obrábať pôdu. Vinohradnícka tradícia však siaha až do rímskych čias.
Významným fenoménom v živote mesta bol odpradávna rybolov. Ďalším dôležitým momentom vo vývoji hospodárstva mesta bolo objavenie termálnych prameňov a následne vybudovaných kúpeľov. To boli počiatky turizmu v kraji Izola. Termálne kúpele fungovali iba do I. svetovej vojny.
V medzivojnovom období patrila Istria pod Taliansko. Až po II. svetovej vojne sa stala súčasťou Juhoslávie. Po nepokojoch začiatkom 90-tych rokov 20. storočia sa Slovinská republika osamostatnila a malý kúsok jadranského pobrežia, na ktorom ležia prístavy Koper, Izola, Piran a Portorož sú slovinským pobrežím. Pre nás - Slovákov je to najbližšie more.
Silný vplyv talianskej kultúry, ale tiež previazanosť hospodárska trvá dodnes. Bola to Benátska republika, ktorá ovládala severný Jadran v stredoveku. Mnohé historické stavby dodnes pripomínajú tie časy. Aj dnes je Izola dvojjazyčným priestorom a v školách sa znova vyučuje nielen slovinský jazyk, ale tiež taliančina. Každý úradník musí ovládať obidva jazyky.

POZORUHODNOSTI
V súčasnosti je Izola príjemné miesto, ktoré svojimi staršími i novšími pamiatkami nesúcimi stopy búrlivých dejín láka aj náročných hostí. V Slovinsku je územie rozdelené na kraje a obce. Obec, to je niečo ako náš okres. Obec Izola zahŕňa mesto Izola a okolie. Je to najmenšia obec v Slovinsku. Má 15 000 obyvateľov a rozlohu 30 km2.
Turisticky príťažlivá je Izola pre milovníkov jachtingu. V prístave - Marine je 620 miest pre člny a jachty. Reštaurácie a rôzne malé občerstvovacie zariadenia ponúkajú širokú paletu originálnych jedál. Sladkosti často nahradia ovocím. Príroda je pravá stredomorská s palmami, figovníkmi, olivovníkmi, cédrami, píniami a cyprusmi. Vzduch je voňavý od množstva stromov, kvetov a mora.
Ubytovanie pre turistov poskytujú nielen hotely, ale tiež súkromné menšie či väčšie penzióny a veľký camping.
Nemožno nespomenúť ani na víno a vinárov; najznámejšie domáce odrody sú z červených vín Refošk a biele Malvazia. Vinársky sviatok je na sv. Martina, teda 11. novembra.
Posledný víkend v auguste patrí sviatku rybárov.