Cestovný ruch

Pezinok je súčasťou turistického projektu Malokarpatská vínna cesta, ktorá spája obce a mestá Malokarpatského regiónu s vinohradníckymi a vinárskymi tradíciami od Bratislavy až po Smolenice.

Mesto je zaujímavé pre turistov jednak vďaka svojim historickým pamiatkam (o. i. sú z nich vytvorené dva Rozálkaprodukty cestovného ruchu: Historický okruh po centre mesta a Banský náučný chodník), známym kultúrnym podujatiam nadmestského významu, jedinečným muzeálnym a umeleckým expozíciám (vinohradnícko-vinárska expozícia v Malokarpatskom múzeu, expozícia predmetov získaných archeologickým výskumom Pezinka a v neposlednom rade svojím programom tzv. vínneho turizmu - ochutnávkami vína a gastronomických špecialít ako aj tradičnými vinárskymi podujatiami (Vínne trhy v apríli, Vinobranie v septembri, Svätomartinské požehnanie mladého vína (11. novembra) a Deň otvorených pivníc (v novembri).

Okolie Pezinka ponúka príležitosti pre zimnú i letnú turistiku a relax - značkované turistické chodníky v Malých Karpatoch, v Areáli zdravia Rozálka tenis a jazda na koňoch, mestská krytá plaváreň, squashová hala a v zime sankárske a lyžiarske (zjazdárske i bežkárske) terény s umelým zasnežovaním a 5 vlekmi na vrchu Baba.