Cyklomaratón 2019 - 3. časť

Nowy Sącz

... je poľské mesto v Malopoľskom vojvodstve. Má 84 463 obyvateľov. Nadmorská výška 290 m. Leží severne od pohoria Beskýd Sadecki pri ústí Kamienice do Dunajca. Je to regionálne centrum. Nowy Sącz sa nachádza v srdci Beskidu Sądeckiego jedného z najatraktívnejších turistických regiónov v Poľsku. Krajina známa vďaka minerálnym vodám, zdravej klíme a prekrásnemu čaru prírody. Mesto je kolískou turistov zdolávajúcich Beskydy, obľúbené pápežom Karolom Wojtylom.
Kráľovský dvor, sídlo dvoch okresov (grodzkiego a ziemskiego), v rokoch 1975-1988 sídlo nowosadského kraja, patrí na juhu Poľska k významným mestským, kultúrnym, turistickým, edukačným a hospodárskym centrám.

V roku 1292 bolo mesto založené českým kráľom Václavom II. Mestské práva dostalo v 14. storočí od Vladislava IV. Kráľ Kazimír Veľký mu udelil zvláštne práva, ktoré viedli k rýchlemu rastu mesta. Ten skončil po ničivom požiari (r. 1611), epidémiách a vojnách. Od roku 1772 patrilo mesto k rakúskej provincii Halič a v roku 1918 pripadlo Poľsku.

Počas prvej svetovej vojny sa tu krátko nachádzalo hlavné velenie časti východného frontu spojeneckých vojsk Rakúsko - Uhorska a Nemeckej ríše. V rokoch 1975-1998 bol Nowy Sącz hlavným mestom jedného z vojvodstiev.

Nowy Sącz je hlavným mestom regiónu, ktorý je zvaný Toskánia. Má taktiež dôležité atribúty: vzdelanú mládež a pracovitých podnikateľov, spolu okolo 8 000 podnikateľských subjektov. Vizitkou mesta je reprezentačný orchester hraničnej stráže, ktorý často hral pápežovi vo Vatikáne.

Atrakcie Noweho Saczu:
Sądecki Ethnographic Park -Długoszowskiego 83b, Nowy Sacz,  ,  Nowy Sacz Museum -ul. Lwowska 3, Nowy Sacz , Ratusz -Rynek 1, Nowy Sacz  , Królewski Zamek - , Stara Basn - a reconstruction of the fortified castle
 
Tarnów
... význam mesta spočíva v priemyselných závodoch, ktoré sa nachádzajú na západnej strane pri Dunajci. Centrum mesta je same o sebe turisticky atraktívne. Tarnow sa rozvíjal vďaka železničnej doprave. Mesto sa nachádza na hlavnej trati vedúcej cez vtedajší rakúsky Halič  spájajúcej Krakov s Lvovem. Prvý vlak sem prišiel v roku 1856. V dobe druhej svetovej vojny sa tu nachádzalo židovské geto (v meste existovala početná židovská komunita). Koncom  20. storočia  sa začalo s rekonštrukciou historických budov a dnes je mesto obľúbeným cieľom turistov.

Atrakcie - Tarnow‎
Jewish Trail, Tarnow Old Town, Town Hall - Old Art Gallery, Cathedral of the Nativity of the Blessed Virgin Mary, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Ethnographic Museum, Tarnow Tourist Information, St. Martin's Church in Zawada
 

Dedinka Zalipie
...vyhodnotená ako najkrajšia dedina Poľska. Kľudne by sme ju mohli porovnávať s našimi Čičmanmi, miestne domčeky sú však namiesto pravidelných bielych ornamentov pomaľované  kvetmi hrajúcimi všetkými možnými  farbami.
Táto originálna  tradícia vznikla pred vyše 100 rokmi, keď miestne  gazdinky začali  fľaky od dymu na stenách  premieňať na kvetinové vzory. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky  krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok, plotov, mostíkov i studní.
 
Opatowiec
Ústie Dunajca do Visly s možnosťou prechodu kompou.  
 
V Opatowci sa nachádza Dominikánsky kláštor, ktorý bol založený v roku 1283  Tomášom, opátom z  Tynieca. Súčasný barokový vzhľad kostol získal v dôsledku rekonštrukcie v prvej polovici. XVII. storočia.  Józef Klemens Piłsudski (* 5. december 1867, Zalavas, dnes Litva – † 12. máj 1935, Varšava, Poľsko) bol poľský revolucionár, štátnik a maršál, zakladateľ poľskej armády (20. storočie), obnoviteľ slobodného Poľska, hlava poľského štátu (1918 – 1922) a diktátor v Poľsku v medzivojnovom období (1926 – 1935). V regióne Opatowiec Poľské légie pod velením brigádnika Józefa Piłsudského prešli cez Vislu a tým aj bývalú rakúsko-ruskú hranicu.

Solec Zdroj spa