Slovinské pobrežie
Piran
Okres Piran je najrozvinutejší turistický okres Slovinska a jeden z najvýznamnejších centier kongresov, kúpeľov, kasín atď.
Zdrojom prosperity Piranu nie sú len mimoriadne prírodné zaujímavostí, ktoré podnecujú predstavivosť turistov po celom svete, ale je to najmä duch rovnosti, tolerancie a vzájomného rešpektu, ktorú vybudovali už v minulosti dva národy na tom istom území.
Piran je taktiež chrámom kultúry a pokladnicou umenia, miesto konania mnohých akcií, koncertov a výstav. Posilňuje medzinárodnú vzdelávaciu činnosť a ponúka širokú škálu obchodných príležitostí. Je mesto oddychu a mimoriadnych výziev.
Portorož
Kúpeľné mesto s bohatou tradíciou
Portorož bol už od 13. storočia známy ako zdravotné stredisko, v ktorom mnísi z kláštora sv. Lavrenca liečili s morskou vodou a roztokom chloridu sodného. Ich liečivé účinky na ochorenia ako je reumatizmus, vodnateľka, skrofulóza, obezita a rany boli známe široko ďaleko.
V roku 1879 piranský lekár Giovanni Lugnano začal so soľnými bahennými zábaľmi, kúpeľmi a pitím soľného roztoku pri liečbe reumatických a ďalších ochorení. Povesť o liečivej sile soľného bahna sa rozšírila po celom Rakúsko-Uhorsku.
Príchod väčšieho počtu hostí od roku 1885 vyvolal výstavbu nových víl a penziónov. V roku 1890 bola založená akciová spoločnosť pre výstavbu a vývoj kúpeľníctva v meste »Stabilimento Balneari di Piran". Bol vybudovaný hotel Palace s kapacitou 80 izieb, 120 lôžok, reštauráciou a kaviarňou, kúpeľné budovy s 30 spálňami a vlastným bazénom.
Tunel na starej železničnej trati Terst – Poreč ( Parenzana). Dnes tunel pre cyklistov...
Prírodné pamiatky
Sečoveljske soline, Strunjanski klif, Morská biološka postaja, Vrt kaktusov, Ribogojnica Fonda
Sečovje
Symbióza človeka a prírody v oblasti, kde sa dnes rozkladá park prírody Sečovlje má už stáročnú tradíciu na výrobu soli. Od stredoveku až dodnes sa v najsevernejšom bode Stredozemia stále vyrába soľ tradičným spôsobom. Preto má soľ jedinečnú chuť a vynikajúce vlastnosti.
Cyklistické chodníky sú vybavené informačnými tabuľami.
|
|