Mosonmagyaróvár

Mladá Boleslav   Neusiedl am See   MOSONMAGYARÓVÁR   Izola

 

 

 

Štát: Maďarsko
Poloha: mesto leží 15 km rovnako od rakúskych a slovenských hraníc, pri ďiaľnici M1 a pri železnici
Rozloha: 8 535 ha
Počet obyvateľov: 31 000 (Moson a Magyaróvár sa zjednotili v roku 1939)
WWW: www.mosonmagyarovar.hu


Z HISTÓRIE
Na mieste, kde stojí dnes Mosnmagyaróvár, už v dobe Rimanov bolo stanovisko stráže pod názvom Ad Flexum. Po vtrhnutí Tatárov bol Óvárský hrad opevnený. Vzrástol význam osady pri hrade. V roku 1364 bola táto povýšená na mesto. Neskôr bolo viackrát spustošené nájazdami Turkov pri ich výbojoch proti Viedni. Albert Kázmér, sasteschské knieža, zať Márie Terézie, založil v roku 1818 vyššiu poľnohospodársku inštitúciu, ktorej právnym nástupcom je až do súčasnosti Poľnohospodárska univerzita v budove hradu.

POZORUHODNOSTI
Hrad Óvár, dom Cselleyovcov (s expozíciou obrazov maďarských maliarov z 19. stor. a nábytku z tohto obdobia), múzeum Hanság, farský kostol s podkostolím, baroková socha sv. Jána Nepomuckého, pešia zóna.


ĎALŠIE ZAUJÍMAVÉ TIPY PRE NÁVŠTEVNÍKOV
 Szifetköz - najväčšie súostrovie v Maďarsku, ktoré sa nachádza medzi riekami Mosoni-Duna a Nagy-Duna. Tento vodný labyrint je rajom pre člny, rybárov a poľovníkov. V okolí sú cyklistické trasy.
Pre milovníkov jazdy na koni sú tu podmienky na terénne jazdy i jazdy v krytej jazdiarni.
K najznámejším turistickým atrakciám patria termálne kúpalisko a liečebné centrum. Tamojšia liečivá voda je vhodná na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva a chonických zápalových ochorení. Kúpele sú v prevádzke po celý rok. Hosťom je k dispozícii kvalitné ubytovanie, stravovanie a doplnkové služby (masáž, sauna, optika, zubná ambulancia, kaderníctvo apod.).